Fatih Terimin Bilinmeyen Futbol Kariyeri

Futbol tarihinde iz bırakan isimler vardır.Maradona,Pele,Hagi,Alex gibi eski yıldızların yanı sıra Messi,Ronaldo gibi hala sahalarda fırtınalar estiren isimler de var tabiki.Türk futbol tarihinin de elbette efsanevi köşe taşları var.Lefter,Metin Oktay,Baba Hakkı gibi isimler hala saygı ve hürmetle anılırlar.Ancak bazı isimler vardır ki kendi taraftarları dışında neredeyse herkes nefret eder.Başarıları kadar olayları skandalları ile de anılırlar.Kuşkusuz bu anlamda Tür futbolu denilince ilk akla gelen isim Fatih Terim dir.Teknik direktörlük kariyeri zaten fazlasıyla bilinen Fatih Terim in futbolculuk öz geçmişini derledik. İşte Fatih Terim in başarı,skandallar olaylar ve kavgalarla dolu futbolculuk yıllarının  pek bilinmeyen hikayesi.

Adana nın sıcağında Başlayan Bir Yaşam Öyküsü

Tarih 4 eylül 1953 yer Adana. Aslen Kıbrıs Türk ü olan Talat Terim ve eşi Nurye Terim in. Bir oğulları oldu. Talat Terim Adana eşrafında sevilen çalışkan dürüst kişiliği ile bilinen biriydi.Şalgam satarak geçimini sağlıyordu.Yürürken aksaması sebebiyle Topal Talat lakabıyla tanınıyordu.Onuruna kişiliğine düşkün son derece sert mizaçlı ve çocuları için hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan biriydi Talat Terim.Sonraki yıllarda Fatih Terim daima babasını örnek aldığını söyleyecekti.

Adana Demirspor ve Efsanenin başlangıcı

Fatih Terim okulda pek başarılı bir öğrenci değildir.Babasının isteği üzerine Motor Sanat Enstitüsüne girer fakat 2. sınıfta devamsızlıktan okulu bırakmak zorunda kalır. 1969’da henüz 16 yaşındayken formasını giymeğe başladığı Adanademirspor’la futbol hayatı başlar.O dönem Adanademirspor genç takımında maaş alan tek futbolcudur Terim.17 yaşında A takım oyuncusu, 19 yaşında takım kaptanıydı. Hırsı ve hırçınlığı daha o zamanlarından başlamıştı. Kaptanlık pazubandına layık görülmesi, delikanlılığını daha da kamçıladı. Bir işçi çocuğundan bekleneceği şekilde takımı için ne istenirse yaptı. İlk 11’de olabilmek için santrfordan liberoya kaymaya bile razıydı; ki öyle de oldu. Liberoluğun altından kalktığında Adana Demirspor 1. Lig’e (günümüzün Süper Lig’i) çıkmıştıÜç yıl içerisinde Adanademirspor‘da takım kaptanlığına kadar yükselir. İlk kez kaptanlık pazubantını koluna geçirdiği andaki heyecanını hiç bir zaman unutmayacaktır. Takım çıkış tüneline geldiğinde, arkadaşlarına ‘bir kaptanın söylemesi gerektiğini söyleyerek’ sahaya son sürat koşar. Bir an duraksar, çünkü arkasında kimse yoktur: ” Öyle hızlı koşmuşum ki kimse bana yetişememiş.” Fatih Terim 6 yıl daha Adanademirspor formasını giyer.

Beşiktaştan Başka Takımda Oynamam 

Beşiktaştan Başka Takımda Oynamam diyen Fatih Terim

Hayatspor dergisinin Fatih Terim‘in Beşiktaş‘a gitme isteği ile ilgili 26 Haziran 1974 tarihli haberi…
Adana Demirsporlu yöneticiler ne yapacaklarını bilemiyor. Takımın en iyi oyuncusunu kaybetmek üzereler. “İlle de Beşiktaş‘a gideceğim” diye tutturuyor.Kadrolarında tutabilmek için 350 bin liraya kadar çıkmışlar. 1974’te çok iyi para… Ama nafile! Fatih Terim’den yine aynı yanıt: “Söz verdim Beşiktaş’a gideceğim. Başka takımda oynamam”..

Metin Oktay ve Galatasaray

Gerçekten de o tarihte Beşiktaşa söz verdim diye direten hatta Beşiktaş forması da giyen Terim bunu başaramasa da bir yıl sonra Galatasaray a transfer olacaktı.Sezon bittiğinde Galatasaray’ın transfer işleriyle ilgilenen temsilcisi Mustafa Yürür evine kadar gidip, Fatih’i İstanbul’a getirdi. Transfer için el sıkışıldı ama imza için transfer döneminin beklenmesi gerekti. Sözler verildi ama kulüpten uzun süre ses çıkmadı. Tam umudunu kesmişti ki transferin son günü devreye Metin Oktay girdi. Adanalı’nın alamet-i farikaları Taçsız Kral’ın da kulağına gelmişti. Futbolcunun babasından icazet alma işi ona düştü. Şartları konuşmak, pazarlık yapmak söz konusu olmadığı gibi, Talat Terim “Oğlumu Adana’dan kurtar” demişti. “Para falan istemiyoruz.”

İmparator Değil Samantha 

Ön Libero mevkisinde oynayan Fatih Terim gerçekten yetenekli bir futbolcuydu.Tek kanallı yıllarda herkesin evinde seyrettiği dizilerden biri olan Tatlı Cadı’nın ismi Samantha, Galatasaray’ın Adanalı liberosu Fatih Terim’e yakıştırılmıştı. Tatlı Cadı Samantha, burnunu oynatarak dilediği her şeyi hayata geçirirdi. Galatasaraylı Fatih de kale çizgisindenolmadık goller kurtarıp, geriden çıkıp birkaç oyuncuyu çalımlayarak attığıgollerle Samantha lakabını almışt ı

Galatasaray formasını 11 yıl giyen Fatih Terim hiç şampiyonluk sevinci yaşamadı ama takımın kaptanlığına kadar yükselmeyi başardı.Kalecinin bile kademesine giren bir libero olarak kendini kanıtlamıştı ama saha içinde ve dışında karıştığı olaylardan yakasını bir türlü kurtaramadı, huzur bulamadı, şampiyonluk göremedi…

 

 

 

 

İstanbudaki ilk yıllarında çekingen halleriyle dikkat çeken Terim zamanla İstanbula alışmaya başlıyordu.Altın kolyeler takan yakası açık gömlek giyen kimseye eyvallahı olmayan bambaşka biri ne dönüşmüştü artık.

Galatasaray dan Kopma Noktasına geliş 

Fatih Terim Galatasaray dan ayrılma noktasına da geldi.1 Milyon lira transfer ücreti istediğini ve bir adım geri atmayacağını açıkça duyurdu kamuoyuna.İşte bundan sonra takımda sıkıntılar da başladı.O zamanki yöneticilerden Turgan Ece, gazetecilere “1 milyon 200 bin lira teklif ediyoruz ama kabul etmiyor” demişti. Bunun üzerine Terim, “Vergileri de bana yıkıyorlar ama!” diye veryansın etti. Ama yine birileri araya girdi ve Terim istediğini almayı başardı.

Ben Türkiyenin Allahıyım 

Fatih Terim artık kimseyi takmayan dediğim dedik biri haline gelmişti.O kadar ileri götürmüş tü ki bu durumu. Emniyet müfettişi ve aynı zamanda Galatasaray yönetim kurulu üyesi  Gündüz Aktuğ u dövdüğü iddiası bomba gibi düştü gündeme.Gündüz Aktuğ olayı emniyette şöyle anlatmıştı.”Bir işimi halletmek için Galatasaray Kulübü müdüriyet odasındaydım. O sırada odaya yakası bağrı açık ve ayakta duramayacak kadar sarhoş bir genç girdi. Bana ‘Ayaklarını topla, ben Türkiye’nin Allah’ıyım’ dedi. 32 yıllık kulüp üyesi ve yaşça ondan büyük olmama rağmen dediğini yaptım ama tatmin olmadı. Kavga çıkarınca yöneticilerden birini aradım, ‘Aman onu affet, hafta sonu maçımız var’ dedi. Kendisini şikayet ettiğimi duyunca iki arkadaşını daha yanına alıp beni öldüresiye dövdü. Dayak sırasında yüzüğüm ve üzerimdeki yüklü miktarda para da kayboldu. Sonra arabaya binip kaçtılar.”

Bu olaydan sonra hakkında tutuklama kararı çıkartılan Fatih Terim kadro dışı kaldı.Ama olayları bitmek bilmedi.Milli formayla çıktığı Malta maçında rakibine tokat atmış, Bursaspor’la oynanan lig maçında muhabirleri tartaklamaktan hakkında bir dava daha açılmıştı.

 

Yine Fatih Terim yine olay

Galatasaray da Tek Sorun Benim

1980 yılında Galatasaray da Teknik Direktör Turgay Şeren di.Fatih Terim Turgay Şeren le de zıt düşmekten geri kalmayacaktı.Fatih in kendisini eleştirdiğini duyan Turgay Şeren güvenini kaybetmişti Terime.Fatih Terim ne yaptıysa Turgay Şeren i ikna edemedi ve artık takımdan kopma noktasına geldi.Sert bir açıklama yaparak köprüleri yaktı. O açıklama şöyleydi.

“Galatasaray’ın tek sorunu ben olduğum için aradan çekiliyorum. Bir daha antrenmanlara çıkmayacağım. Tatile gidiyorum. Galatasaray’ın huzura ihtiyacı var. 20 arkadaşımın iki günde bir toplanmasına gönlüm razı olmuyor Bugüne kadar hocamızla anlaşmazlığım olmadı. Dost meclislerinde biraz hissi kararlar aldığını söylemiştim. Bu basına yansıyınca bana iki günde bir bu konuyu sormaya başladı.”

Dediğini yapan Terim bir süre ortadan kayboldu.Turgay Şeren bunu takımı sabote etmek olarak gördüğünü açıkladı.Görevden ayrılan !! Turgay Şerenin yerine gelen Brian Birch te Fatih Terim le anlaşamadı.Fenerbahçeye 5 0 yenildikleri maçtan sonra izinsiz Adanaya gitmesi bardağı taşırdı.Fatih Terim in amatör takımla dahi idman yapması yasaklandı.Müjde Ar İçin Adam Dövdü

İstanbula iyice alışan Fatih Terim o dönemlerin büyük yıldızı Müjde Ar hayranıydı.Her akşam Müjde Ar ı dinlemeye gidiyordu.Bir akşam yine gazinoya gittiğinde bir olaya daha karışştı.Fatih Terim, Büyük Maksim Gazinosu’nun çıkış kapısında kıskançlık nöbeti geçirip, Müjde Ar hayranı olan ve Ar’a çiçek gönderip şarkı isteğinde bulunan Turgay Canyurt’un kafasını yardı.

Galatasaray’da durum rutindi. Şampiyonluk bir türlü gelmiyor, Fatih’in gerginliği sürüyordu. Onu körükleyen şeylerden biri de Galatasaray’ın Fenerbahçe’ye karşı Kadıköy’de maç kazanamıyor olmasıydı. Aralık 1980’de oynanan maçın ilk yarısında Galatasaray 1-0 öne geçti. Fenerbahçe kötü bir sezon geçiriyordu ve bu fırsatı kaçırmamak gerekti. Sinirler gerildi. Devre arasında Fatih ile Ali Kemal Denizci birbirine girdi. Onları ayırmak için devreye giren polisler de kavgadan nasibini almıştı. Fatih’ten yumruk yiyen polis memuru şikayetçi olduğu için olay mahkemeye taşındı. Fatih 75 günlük hapis cezası aldı. Daha sonra şikayet geri çekildiği için ceza 7.500 liraya çevrilmişti. Bu hengame devam ederken 1981 yılının sonunda “Fatih” markalı spor mağazasını açtı. 25 kişinin çalıştığı atölyesinde eşofman üretip kulüplere satıyordu. Bir yıl sonra Fulya Aksu’yla evlenip hayatını düzene sokmuştu ama yine de her şey güllük gülistanlık değildi.

Fatih Terim uslanmak bilmiyordu. Bir maçta Erol Togaya kafa attı kırmızı kart gördü.Fenerbahçe maçında Suad Karalic i tokatladı ve 2 maç ceza aldı,Galatasaray Lisesi’nin pilav gününde arabasını okulun önüne park etmesine izin vermeyen polise saldırdığı için karakolluk oldu

10 Şubat 1985 te olaylı bir Antalyaspor maçı sonrasında futbolu bıraktığını açıkladı Fatih Terim.Bu maçta Erdal Keser in kırmızı kart görmesi üzerine sinirlenen Terim maçın Hakemi Hamza Alan ın yüzüne tükürdü ve oyundan atıldıktan sonra da futbolu bırakıyorum açıklaması yaptı.Bu maçta hakemin yazdığı raporun Fatih Terim teknik diretörlük yapabilsin diye yumuşatıldığı iddiaları günlerce konuşuldu.Benzeri bir olayda Adanaspor lu Yugoslav oyuncu Bakir hakeme tükürmekten dolayı tutuklanırken!! Fatih Terim sadece 5 maç ceza alıyordu.

 
 

Futbola Veda ve Helikopterle Sahaya İniş

Yaşananlardan dolayı artık mutsuz olan Fatih Terim Galatasaray yönetimi ne futbolu bırakmak istediğini söyledi.Aslında en büyük isteği Fenerbahçe ile jübile maçı yapmaktı ama son maçında rakibi Trabzonspor olacaktı.Jübilesi daha önce görülmemiş bir vedaya sahne oldu. Terim helikopterle yeşil çimlere indi. 32.000 kişinin izlediği maçta Galatasaray Trabzonspor ile 0-0 berabere kalırken o yeri Yusuf Altıntaş’a bıraktı ve yine helikopterle sahadan ayrıldı. Terim’in jübile günü Fenerbahçe’li İbrahim Tatlıses’in Galatasaray formasıyla verdiği konser, Galatasaray ve Fenerbahçe arasında oynanan şöhretler maçı ve sanatçılar ile Dostlukspor ile oynanan karşılaşmalar jübile gününe renk katan diğer görüntüler oldu.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.