Ezeli Rekabetler Serisi

Futbol ; dünyanın en çok izlenen sporu.Avrupadan Asyaya,Afrikadan Amerika kıtasına kadar dünyanın dört bir yanında futbola müthiş bir tutku ve aşkla bağlı milyonlarca hatta milyarlarca insan var.Futbolun bu derece sevilmesinde belki de en büyük sebep ezeli rekabetler.Bazen aynı şehrin iki yakasın da (Fenerbahçe-Galatasaray,River Plate-Boca Juniors,Roma-Lazio,Karşıyaka-Göztepe,İnter-Milan ) bulunan farklı iki takımın çekişmesi.Bazen yine aynı şehrin ama farklı dini inanışların sembolü olmuş takımların(G.Rangers_Celtic) bazen de farklı siyasi görüşlerin (Real Madrid-Barcelona) birbirileriyle kıyasıya rekabetleri vardır.Hatta ve hatta Asker ve ordu rekabeti içeren (Steaua Bükreş – Dinamo Bükreş ) rekabetler bile var futbolun içinde.

İşte sizler için dünyanın gelmiş geçmiş en büyük 25 rekabetini derledik.Okurken etkileneceğiniz,bazen şaşıracağınız ezeli rekabetler serisine Başlıyoruz.

          Asker, Polise Karşı: Steaua Bükreş – Dinamo Bükreş

Rekabetin Tarihçesi :

İkinci Dünya Savaşı sonrası Doğu Bloğu saflarında yerini alan Romanya’da krallık rejimi son bulmuş yerini komünizm ile yönetilen Romanya Halk Cumhuriyeti‘ne bırakmıştı. Ülkedeki rejim değişikliği haliyle futbolu da etkiledi. Çavuşesku ve Franco üzerinden İspanya ile bir benzerlik kurduğumuz Rumen Futbolu’nda bu kez bir başka benzerlik daha baş gösterdi. Komşusu Sovyetler’de olduğu gibi belli bir zümrenin hükmettiği takımlar ülke futbolunda söz sahibi olmaya başladı. CSKA ve Dinamo gibi Moskova takımlarının yaşadığı şeylerin aynısı Romanya’da Steaua ve Dinamo Bükreş takımlarının da başına geliyordu.Aslında Dinamo Bükreş Steau ya göre çok daha fazla kupa kazanmış çok daha fazla başarılar elde etmiş bir takım dı ancak herşey değişmek üzereydi artık.

 
                                                                         1986 Avrupa Şampiyonu Steau Bükreş Takımı

Çavuşesku baskı rejiminin oluşturacağı hoşnutsuzlukları önlemek için halkı uyutmayı uygun görmüştü.Bunun yolunun da futbol olduğunu çok iyi biliyordu.Oğlu Valentin  Steau Bükreş in gölge başkanıydı adeta.Romanyanın en büyük yıldızları o dönem Steau da toplanmaya başlamıştı.Bu isimlerden en önemlisi Gheorghe Hagi’ydi. Ciddi bir para akışının sağlandığı Steaua aldığı önemli destek ile ülkenin en iyi kadrosunu oluşturdu. Sonraki 4 sezon rüya gibi geçecekti.

1986 Avrupa Şampiyonu Steau Bükreş Takımı

Steau-Dinamo rekabeti de o dönemde en ateşli zamanlarını yaşadı.Deyim yerindeyse Steaua ve Dinamo rekabeti hükümetin en güçlü iki bileşeni, Ordu ve İç İşleri Bakanlığı arasında neredeyse gizli bir iktidar mücadelesiydi. Aralarındaki maçlar artık polis ve askerlerin karşılıklı güç gösterisine dönüşmeye başlamıştı.Kuşkusuz Askerlerin takımı olmanın dışında Çavuşeskunun oğlu Valentin in de desteğini alan Steau bu rekabette çok daha avantajlıydı.

O dönemde lig şampiyonluğu yaşayamayan Dinamo ise Steaua’nın ensesinden bir an bile olsun ayrılmadı. Onların da ciddi bir desteği vardı. Fakat bu destek Çavuşesku’nun Steaua’ya verdiği destekle ölçülemezdi. Polis gücünün en büyük temsilcisi olan Dinamo’da hem forma giymiş hem de sonraları teknik direktörlük yapmış olan Lucescu durumu şöyle açıklıyor: ”Kulüpte forma giyen her futbolcu polis kadrosunda da görevliydi. Mesela ben ekonomi polisi biriminde memurdum.”

Kaybetmeyi Hazmedemeyen Diktatör :

İşte bu ortamda tarihe geçecek bir maç oynandı iki takım arasında.1988 de Romanya Kupası finalinde kapışan Dinamo Bükreş ve Steau Bükreş arasındaki maç 1:1 devam ederken son dakikada Steau nun attığı gol ofsayt gerekçesiyle iptal edilince Valentin Çavuşesku takımı sahadan çekti.Ancak kupayı da müzeye götürmeyi ihmal etmedi.Böylelikle henüz bitmemiş bir maçın sonucunu bir diktatör belirlemiş oluyordu.Çok değil 1 yıl sonra 1989 da Çavuşesku hanedanlığı devrildikten sonra Steau Bükreş Kupayı rakibine vermeyi teklif etse de bu teklifi Dinamolular kabul etmeyecekti.

Son dönemler de eski heyecanını kaybetmiş olsa da Romanya devlerinin rekabeti tarih sahnesinde her zaman ilginç bir yer edinmeye devam edecektir.

 
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.